V Ortopedski bolnišnici Valdoltra smo uspešno izvedli 6. raziskovalni dan in strokovno srečanje Vertebrološkega združenja Slovenije

 

Na srečanju so zaposleni ter zunanji sodelavci OBV 17.6.2016 predstavili najnovejša spoznanja, smernice in dokaze iz klinične prakse ter rezultate laboratorijskih analiz s področja zdravljenja ortopedskih bolnikov v povezavi z registrom artroplastike OBV. V skladu s prakso preteklih let je bilo srečanje, ki je namenjeno izobraževanju zdravnikov z različnih področij, farmacevtom, fizioterapevtom, osebju zdravstvene nege in drugim zdravstvenim delavcem, odprtega tipa. Sočasno je v Valdoltri potekalo srečanje Vertebrološkega združenja Slovenije, ki se ukvarja s problematiko zdravljenja hrbtenice. Program obeh srečanj so pripravili: mag. Nikša Hero, dr. med., specialist ortoped, predstojnik dejavnosti spinalne in otroške kirurgije, Samo Novak, dr. med., prof. dr. Ingrid Milošev, pomočnica direktorja za znanstvenoraziskovalno in pedagoško področje in Nejc Kurinčič, dr. med.

Izjave ob zaključku obeh srečanj

Radoslav Marčan, dr. med., spec. ortoped, direktor zavoda OBV: »Pester program s kar  28 predstavitvami dokazuje izjemen strokovni in raziskovalni potencial Ortopedske bolnišnice Valdoltra. To je osnova za strokovno napredovanje, kjer gre za teoretične in praktične izkušnje ter njihovo uporabo pri naprednih metodah zdravljenja. V Valdoltri zato zagovarjamo in v največji možni meri podpiramo ter spodbujamo raziskovalno delo našega osebja, izrabljamo možnosti mednarodnih izmenjav znanja in gostimo v naši bolnišnici tako mlade in novega znanja željne zdravnike kot vrhunske znanstvenike svetovnega formata, ki nam pomagajo pri uvajanju novih, bolj kakovostnih in za bolnike manj zahtevnih metod zdravljenja. Zaradi izjemno pozitivnega odziva vseh naših kolegov bo ostal raziskovalni dan stalnica na letnem koledarju naše bolnišnice.«

mag. Nikša Hero, dr. med., specialist ortoped, predstojnik dejavnosti spinalne in otroške kirurgije ter predsednik Vertebrološkega Združenja Slovenije: »S ponosom ugotavljam, da se v Sloveniji zanimanje za problematiko zdravljenja hrbtenice povečuje. Ortopedska bolnišnica Valdoltra igra pri tem eno izmed ključnih vlog v smislu promocije in uvajanja novih, pacientom bolj prijaznih metod zdravljenja, ki so plod našega raziskovalnega dela. Lep primer tovrstne sinergije med raziskovalnim delom, pri katerem je sodelovala naša bolnišnica, in metodami zdravljenja predstavlja nova generacija otroškemu telesu prilagojenega steznika za zdravljenje skolioze, s katerim se pogosto izognemo zahtevni in tvegani operaciji hrbtenice. Zdravljenje je v primerjavi z ostalimi stezniki bolj prilagodljivo, prijetnejše in manj problematično v smislu ustvarjanja abdominalnega pritiska. Steznik nove generacije se zlije s telesom, saj nima kovinskih in navzven štrlečih delov, ki bi vplivali na podobo in povzročali stigmatizacijo. Steznik lahko dopolnjuje še v Ortopedski bolnišnici Valdoltra razvita naprava za merjenje ploskovnih pritiskov, časa uporabe in gibanja določenega dela telesa med uporabo ter neuporabo steznika, kar predstavlja osnovo za hitrejše odločanje o morebitnih spremembah zdravljenja.«

Prof. dr. Ingrid Milošev, pomočnica direktorja za znanstvenoraziskovalno in pedagoško področje: »Raziskovalni dan zaokrožuje leto polno novih dognanj in dosežkov na strokovnem in raziskovalnem področju. Naše rezultate smo v zadnjem letu obelodanili s pomočjo šestih znanstvenih člankov v mednarodnih revijah in z aktivno udeležbo na domačih ter tujih strokovnih konferencah. Javnosti smo predstavili računalniško podprto tehnologijo, s katero v OBV spreminjamo kostno kirurgijo v bolj eksaktno in manj rokodelsko vedo. V sodelovanju s podjetjem Ekliptik smo razvili več inovativnih postopkov za izboljšanje orientacije znotraj operativnega polja in natančnosti izvedbe. Sodelovali smo pri razvoju nove generacije otroškemu telesu prilagojenih steznikov za zdravljenje ukrivljenosti hrbtenice. Letos smo v OBV kot prvi v Sloveniji izvedli prvo transplantacijo meniskusa z endoskopijo brez odpiranja sklepa in uvedli novo endoprotezo gležnja profesorja Orthnerja iz Avstrije. Novembra 2015 smo zaključili delo na evropskem projektu Parent, ki je bil namenjen združevanju dobrih praks s področja različnih registrov za boljše vodenje in analiziranje podatkov. Raziskovalni dan je zato priložnost, da predstavimo naše delo sodelavcem bolnišnice, strokovnjakom iz drugih ustanov in širši javnosti. Letošnje rekordno število prispevkov kaže na vedno večji interes sodelavcev za analizo rezultatov dosedanjega dela, željo po uvajanju novih metod in izboljšave dosedanjih postopkov in pristopov, kjer ne gre za sledenje svetovnim smernicam, ampak njihovo soustvarjanje.«

BONA VALETUDO MELIOR EST QUAM MAXIMAE DIVITIAE

BONA VALETUDO MELIOR EST QUAM MAXIMAE DIVITIAE

La buona salute vale più di ogni grande ricchezza.

(05) 6696 100

(05) 6696 100

Numero di telefono

(05) 6527 185

(05) 6527 185

Numero del fax

Jadranska cesta 31

Jadranska cesta 31

6280 Ankaran, Slovenija